Przewlekłe nadciśnienie tętnicze jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. W niektórych przypadkach wymaga wprowadzenia terapii farmakologicznej, jednak bardzo często wystarczy skorzystać z domowych sposobów, które pomagają zwalczyć hipertonię. Jakimi naturalnymi metodami możemy zapobiec nadciśnieniu albo opanować już istniejące problemy związane z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego?

Granica dobrego ciśnienia

Ciśnienie krwi zdrowego dorosłego człowieka wynosi 120/80 mm Hg. W przypadku wyniku powyżej 140/90 mm Hg mamy do czynienia z nadciśnieniem tętniczym. W naszym kraju problem ten dotyczy nawet 15 mln osób, których z roku na rok jest coraz więcej. Na szczęście nie zawsze konieczne jest stosowanie farmaceutyków. Istnieją domowe sposoby na unormowanie ciśnienia, które w niektórych przypadkach mogą przynieść rewelacyjne efekty.

Normy i podział wyników pomiaru ciśnienia tętniczego:

120/80 mm Hg                        – optymalne ciśnienie
120–129/80-84 mm Hg         – normalne ciśnienie
130–139/85-89 mm Hg          – prawidłowe wysokie ciśnienie
140-159/90-99 mm Hg           – łagodne nadciśnienie (stopień 1)
160-179/100-109 mm Hg       – umiarkowane nadciśnienie (stopień 2)
180/110 mm Hg i powyżej      – ciężkie nadciśnienie (stopień 3)

Źródło: www.diagnozujmy.pl

Dlaczego warto zaopatrzyć się w podręczny ciśnieniomierz?

Co ważne, nadciśnienie tętnicze przez bardzo długi czas może nie dawać żadnych wyraźnych sygnałów. Z tego względu warto zaopatrzyć się w ciśnieniomierz i prowadzić regularne pomiary, by móc odpowiednio wcześnie odnotować ewentualne odstępstwa od normy. Bywa jednak, że symptomy są na tyle wyraźne, że zaczynamy niepokoić się o stan naszego zdrowia. Ciśnieniowcy najczęściej borykają się z takimi dolegliwościami, jak tępy ból głowy, chroniczne zmęczenie, ucisk w okolicy serca i krwotoki z nosa. Bywa, że chorzy mają też problem z bezsennością, miewają duszności i są nadmiernie pobudzeni nerwowo. Zobacz sprawdzone rozwiązania na ból kolana.

Regulamin dla ciśnieniowców

Zmieniając codzienne nawyki i wprowadzając zmiany w diecie możemy w wielu przypadkach uniknąć kosztownego leczenia farmaceutykami. Oto przykładowe metody na poprawę zdrowia, idealne dla osób borykających się z nadciśnieniem tętniczym:

Ogranicz sól i wyrzuć cukier z diety

W przypadku nadciśnienia tętniczego, sól i cukier rafinowany są szkodliwe niczym trucizna i często stanowią wręcz bezpośrednią przyczynę problemu. Ciśnieniowcy pod żadnym pozorem nie powinni przekraczać dziennej porcji pół łyżeczki soli. Jednocześnie należy unikać przetworzonej żywności, takiej jak konserwy, czy niezdrowe przekąski (chipsy, krakersy, solone paluszki). Z kolei cukier najprościej jest wykluczyć z jadłospisu wprowadzając jego zamienniki, np. syrop klonowy, miód pszczeli czy syrop z agawy. Niektóre badania naukowe dowodzą, że cukier rafinowany jest dla ciśnieniowców wrogiem nr 1, o wiele bardziej niebezpiecznym od soli. Zobacz jak poradzić sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego.

Łykaj czosnek w kapsułkach

Czosnek jest zdecydowanym sprzymierzeńcem osób cierpiących na nadciśnienie. Badania naukowe wykazały bowiem, że surowiec ten potrafi hamować enzym ACE, który jest odpowiedzialny za gwałtowne skoki ciśnienia. Wszystko dzięki zawartej w nim allicynie. Regularne spożywanie czosnku obniża ciśnienie tętnicze nawet o 10%, dzięki czemu chroni nas przed zawałem serca. W celu zmaksymalizowania właściwości prozdrowotnych tego surowca, naukowcy zalecają stosowanie tabletek z czosnkowym ekstraktem zamiast czosnku w surowej lub gotowanej formie. Zobacz jak poprawić krążenie w kończynach górnych.

Pij wodę kokosową i jedz bogate w potas owoce

Nie od dzisiaj wiadomo, że odpowiednie nawadnianie organizmu jest warunkiem utrzymania ciała w dobrej kondycji. Ciśnieniowcy powinni jak najczęściej sięgać po wodę kokosową, która wzmacnia odporność na stres, dzięki wysokiej zawartości potasu. Wprowadzenie jej do diety redukuje napięcie nerwowe, zmniejszając tym samym skłonność do nadciśnienia oraz ryzyko wystąpienia miażdżycy i zaburzeń pracy serca. Inne bogate w potas produkty to banany, awokado i kiwi. Sprawdzona rehabilitacja ręki.

Śmiało sięgaj po gorzką czekoladę

Ciśnieniowcy mogą jeść czekoladę bez wyrzutów sumienia – zwłaszcza gorzką, o zawartości min. 70% kakao. Jak dowodzą badania naukowców z Harwardu, najlepsze efekty przynosi spożywanie 1 kostki dobrej jakości czekolady dziennie. Taka porcja skutecznie obniża ciśnienie krwi i chroni serce. Co więcej, dzięki dużej zawartości magnezu, pomaga radzić sobie ze stresem i ogólnie poprawia samopoczucie.

Zdrowy tryb życia rozprawi się z nadciśnieniem

Poza zmodyfikowaniem diety, osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze powinny dodatkowo zadbać o zdrowy styl życiawprowadzić nawyk codziennych, przynajmniej 30-minutowych spacerów po lesie, bezwzględnie zrezygnować zarówno z czynnego, jak i biernego palenia tytoniu oraz zadbać o linię. Unikając nadwagi, nałogów, a do tego dbając o właściwą dietę oraz codzienną aktywność fizyczną jesteśmy w stanie znacznie wyregulować swoje ciśnienie tętnicze i, tym samym, zapobiec schorzeniom układu krążenia. Czasami wystarczy postawić na zdrowy tryb życia, aby problemy z ciśnieniem zniknęły w okamgnieniu! Ból ramion Ci doskwiera ? sprawdź terapie przeciwbólową.

Źródła:

  1. URL: www.aarp.org [dostęp: 2018-01-21]
  2. URL: www.dailymail.co.uk [dostęp: 2018-01-21]
  3. URL: www.diagnozujmy.pl [dostęp: 2018-01-21]
  4. URL: www.food-forum.pl [dostęp: 2018-01-21]
  5. URL: www.krokdozdrowia.com [dostęp: 2018-01-21]
  6. URL: www.oczymlekarze.pl [dostęp: 2018-01-21]
  7. URL: www.pepsieliot.com [dostęp: 2018-01-21]
  8. URL: www.poradnikzdrowie.pl [dostęp: 2018-01-21]
  9. Świerad M. (2007): Jak obniżyć ciśnienie krwi, Warszawa 2007.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *