Ból pleców, szczególnie w odcinku lędźwiowym, nie tylko odbija się na naszym samopoczuciu, ale może też skutecznie uniemożliwić wykonywanie codziennych obowiązków. W celu pozbycia się uporczywych dolegliwości, zwykle sięgamy po leki i maści przeciwbólowe. Niestety nie zawsze przynoszą one pożądany efekt i nie są obojętne dla naszego zdrowia. W walce z bólem warto zburzyć schematy, korzystając z całkiem nowych, a zarazem skutecznych i prostych metod.
Co na ból pleców zamiast tabletki?
Przyczyn bólu pleców może być wiele. Zależą one nie tylko od stanu zdrowia, lecz także wieku pacjenta. Bywa, że dolegliwości bólowe mają charakter ostry, czasem wręcz paraliżujący. Mogą być spowodowane przeciążeniem kręgosłupa wskutek dźwigania ciężarów albo przebywaniem zbyt długo w pozycji siedzącej. Bywa że ból chroniczny jest następstwem ukrytej choroby, takiej jak osteoporoza czy zmiany zwyrodnieniowe stawów.
By udzielić sobie doraźnej pomocy, można sięgnąć po tabletki przeciwbólowe albo zmniejszające napięcie mięśni maści rozgrzewające. Czasami warto jednak wypróbować proste, naturalne i nowoczesne zabiegi uśmierzające ból pleców, które można wykonać we własnym domu. Oto nasza odpowiedź na pytanie o to, co zastosować na ból pleców.
Ruch to zdrowie – ćwiczenia rozciągające
Mimo że ćwiczenia fizyczne to ostatnia rzecz, która nam przychodzi na myśl w przypadku dolegliwości bólowych, to odpowiednio przeprowadzone, mogą przynieść poprawę samopoczucia. Jeżeli odczuwasz ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa to jest duża szansa, że ulgę przyniosą ci ćwiczenia rozciągające… pośladka. Znajdujący się w nim mięsień gruszkowaty, a właściwie jego dysfunkcja, powoduje ból nie tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ale też w biodrze i samym pośladku. Zapoznaj się z filmem, w którym pokazano ciekawe ćwiczenia pozwalające na redukcję dysfunkcji tego mięśnia.
Więcej ćwiczeń rozciągających, które odciążą kręgosłup i wzmocnią mięśnie, opisaliśmy w artykule Ćwiczenia na ból pleców – wzmocnienie mięśni lędźwiowych. Należy jednak pamiętać, żeby przed rozpoczęciem domowych treningów skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza, jeśli cierpimy na ból pleców spowodowany urazem.
Relaks w wannie
Aby rozluźnić mięśnie – i tym samym pozbyć się potęgującego ból napięcia – wcale nie musimy stosować maści rozgrzewających. Taką samą funkcję spełni gorąca kąpiel, która zadziała na nasze ciało przeciwzapalnie i przeciwbólowo. W celu wzmocnienia efektywności takiego zabiegu, warto dodać do wody odrobiny soli do kąpieli lub odprężającego olejku lawendowego. Po kąpieli warto położyć się do łóżka – najlepiej na wznak. W ten sposób ból pleców zostanie zniwelowany, a my, nawet po krótkiej drzemce będziemy w pełni sił.
Świetne efekty mogą przynieść również aromatyczne kąpiele w ziołach leczniczych, np. lawendzie, rumianku czy szałwii. Wystarczy wymieszać sól morską lub kamienną ze wspomnianymi suszonymi ziołami i dodać ją do kąpieli.
Kojące okłady z lodu
Zamiast nakładać na bolące partie ciała maść chłodzącą, możemy przygotować domowy kompres. Tego typu forma radzenia sobie z bólem jest nie tylko bardziej ekonomiczna, lecz także pozostaje w zgodzie z naturą. Zimne okłady z kostek lodu szybko przynoszą ukojenie i można je stosować dowolną ilość razy w ciągu doby. Fizjoterapeuci jednak zaznaczają, że tego rodzaju kuracja może przynieść pożądany efekt do 72 godzin po wystąpieniu urazu.
Kiedy stosować zimne okłady
Zimne okłady (czyli krioterapię) stosujemy w przypadku urazów ostrych – spowodowanych uderzeniem, skręceniem, upadkiem, ponieważ zmniejszają one obrzęk i ból. Lód obkurcza naczynia, co ogranicza wewnętrzne krwawienie w danym miejscu. Zimne okłady są także stosowane w leczeniu urazów wynikających ze zmęczenia lub przewlekłego bólu u osób uprawiających sport. Przykładowo biegacze stosują często okłady na kolana po każdym intensywnym treningu. Jeżeli zatem twój ból pleców wynika z długiego siedzenia przy komputerze, zimny okład będzie złym rozwiązaniem.
Rozgrzewający kompres
Z kolei maść rozgrzewającą zastąpi samodzielnie przygotowany kompres z folii spożywczej i gazy. Materiał wystarczy lekko namoczyć w ciepłej wodzie i przyłożyć do obolałego miejsca. Dla wzmocnienia działania okładu należy owinąć gazę folią spożywczą, dzięki czemu ciepło nie będzie uciekać. Alternatywnie można przykładać do ciała termofor wypełniony gorącą wodą.
Nie rekomendujemy jednak samodzielnego stosowania zimnych i gorących okładów, bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą czy lekarzem. Nieodpowiednie stosowanie tego typu okładów może pogorszyć Twój stan zdrowia, zamiast go poprawić.
Kiedy stosować ciepłe okłady
Ciepłe okłady będziemy stosować w przypadku przewlekłych urazów, które nie wiążą się z obrzękiem. Sprawdzą się, kiedy chcemy rozluźnić napięte mięśnie (stąd ich wysoka skuteczność w przypadku bólów kręgosłupa), ale też po wysiłku, stresie, niestrawności a nawet niedyspozycjach jelitowych, które mogą powodować napięcie mięśni gładkich. Nie zapominajmy, że napięcia tych mięśni również mają wpływ na bóle pleców.
Nie należy natomiast stosować ciepłych okładów po zakończeniu ćwiczeń ani bezpośrednio po urazie, ponieważ podnoszą temperaturę i zwiększają ukrwienie.
Okłady powinny być ciepłe – o temperaturze w okolicach 35-40 stopni Celsjusza. Często popełnianym błędem jest stosowanie gorących okładów.
Prosty sposób na ból pleców?
Jak widać, aby poradzić sobie z bólem pleców, nawet tym najbardziej uporczywym, nie zawsze musimy sięgać po farmaceutyki. Naturalne metody nie tylko niemal nic nie kosztują, lecz także są zdrowsze i pozostają w zgodzie z naturą. Co ważne, poszczególne zabiegi możemy wykonać samodzielnie, bez wychodzenia z domu. Nie od dziś wiadomo, że geniusz tkwi w prostocie. Z tego też powodu zbawienne na ból pleców mogą się też okazać zabiegi wibroterapii. Jest to jeden z niewielu zabiegów fizykoterapeutycznych, które można wykonywać samodzielnie w warunkach domowych – ze względu na dostępność urządzeń, ale również brak efektów ubocznych i bardzo krótką listę przeciwwskazań medycznych.
Vitberg RS na ból pleców
Odpowiednie dobranie parametrów wibracji to klucz do skuteczności zabiegów.
SprawdźZachęcamy także do zapoznania się z fizjoterapeutycznymi metodami leczenia bólu pleców. Ich zestawienie znajduje się w artykule Leczenie bólu kręgosłupa – przegląd dostępnych metod.
Kręgosłup trzeba leczyć pod okiem profesjonalistów! Ja byłam leczona w ……….., nie wiem czy znajdę lepszych specjalistów, polecam
Dzień dobry, zgadzam się z Panią poniżej. Profesjonalista to jedyne rozwiązanie na lata. Samemu robimy sobie krzywdę im bardziej zwlekamy z wizytą. Ze swojej strony polecam (……….). Pomogli mi bardzo i z czystym sumieniem odsyłam do nich znajomych.