Przewlekłe dolegliwości bólowe są w stanie znacząco pogorszyć jakość naszego życia. Najciężej poradzić sobie z nimi w pracy. Zarówno długotrwałe spędzanie czasu w pozycji stojącej, jak i siedzącej potęguje dyskomfort, zwłaszcza jeśli wiąże się ze stresem. Wykonywanie zawodowych obowiązków mogą również utrudniać lub wręcz uniemożliwiać nawracające migreny. W jaki sposób skutecznie złagodzić ból przebywając w miejscu pracy?
Rozluźnij się!
W celu zminimalizowania dolegliwości bólowych podczas całego dnia w biurze, powinniśmy przede wszystkim zadbać o prawidłowe przygotowanie stanowiska pracy. Odpowiednie ustawienie wysokości krzesła i pozycji monitora ma szczególne znaczenie, jeśli cierpimy na chroniczne bóle odcinka lędźwiowego pleców, któremu towarzyszy jednoczesne napięcie w okolicy karku i ból między łopatkami. [3] Siedzisko powinno mieć wygodne oparcie, a jego wysokość ma umożliwić nam swobodne dotykanie stopami podłogi. Jeżeli krzesło nie zostało wyposażone w specjalnie wyprofilowane wybrzuszenie na wysokości lędźwi, warto podkładać sobie pod plecy poduszkę. Monitor komputera i inne sprzęty biurowe powinny być ustawione w taki sposób, aby nie wymuszały na nas nieustannego pochylania się do przodu. Najlepiej, by znajdowały się na wysokości naszych oczu. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnego obciążania mięśni ramion, szyi i górnej części pleców. Powinniśmy zadbać o jak największe odciążenie kręgosłupa i właściwe ułożenie ciała w czasie pracy. Aby dodatkowo rozluźnić mięśnie, a tym samym zmniejszyć poziom bólu, warto minimum co pół godziny wstawać od biurka, przeciągnąć się i wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne. Wystarczy zrobić koci grzbiet, poruszać głową w prawo i w lewo. Przykładowe zestawy ćwiczeń odprężających, które możemy wykonać również w pracy znajdują się tutaj: http://www.jakro.com.pl/cwiczenia.pdf
Źródło: http://www.mibluesperspectives.com/2017/05/25/watching-over-your-employees-eyesight/
Biurowy ból głowy
Często występującą dolegliwością, której symptomy zyskują na sile w trakcie pracy, jest przewlekły ból głowy, często o charakterze migrenowym. Bywa że jest on na tyle uporczywy, że uniemożliwia choremu jakąkolwiek aktywność zawodową. Zwykle towarzyszy mu światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki, mdłości i wymioty. W trakcie ataku migreny należy odciąć się od hałasu, położyć do łóżka i zdrzemnąć. Co jednak powinniśmy zrobić, jeśli migrena dopadnie nas w czasie pracy?
Jak przetrwać z migreną w pracy?
Już po pojawieniu się pierwszych symptomów migrenowych należy ograniczyć wszelkie bodźce potęgujące ból. Unikajmy ostrego oświetlenia i hałasu. W miarę możliwości, warto sobie zrobić chwilę przerwy w celu wyciszenia pobudzonych neuronów. Dodatkowo możemy wykonać zimny okład na głowę, dzięki czemu mamy szansę na powstrzymanie ataku migreny w jej początkowym stadium. [1] Jeżeli jednak, mimo podjętych działań, ból nie ustępuje, a wręcz się nasila, powinniśmy zażyć leki przeciwbólowe. Najczęściej w takich przypadkach przyjmuje się preparaty na bazie paracetamolu, kwas acetylosalicylowego, ibuprofenu, metamizolu sodowego, diklofenaku czy naproksenu. Przy migrenie ważne jest zażycie odpowiedniej dawki leku. Oto zalecane przez specjalistów dawkowanie poszczególnych preparatów przeciwbólowych:
- kwas acetylosalicylowy 1000 mg
- paracetamol 1000 mg
- diklofenak 50 – 100 mg
- ibuprofen 200 – 800 mg
- naproksen 500 –1000 mg
Źródło: Evers S, Áfra J, Fresea A, Goadsby PJ, Linde M, May A, Sándor PS (2009): EFNS guideline on the drug treatment of migraine – revised report of an EFNS task force, European Journal of Neurology, 16.
Niestety, w przypadku tak wysokich stężeń substancji przeciwbólowych, istnieje ryzyko wystąpienia efektów ubocznych, takich jak ból brzucha czy nawet wymioty. Z tego powodu nie zaleca się stosowania tego rodzaju farmaceutyków osobom z chorobą wrzodową, astmą, chorobami nerek, wątroby i schorzeniami układu sercowo-naczyniowego. Pod żadnym pozorem nie wolno zażywać takich leków profilaktycznie. Zbyt częste ich użycie może bowiem zwiększyć częstotliwość ataków migrenowych!
100% efektywna walka z bólem
W obliczu utrzymujących się dolegliwości bólowych nie pozostajemy bezradni, nawet w takim miejscu, jak praca. Jeśli wykonamy kilka prostych zabiegów, mających na celu zmniejszenie napięcia i wrażliwości neuronów, będziemy w stanie skutecznie obniżyć poziom odczuwanego bólu. Zarówno uporczywe bóle pleców, jak i migrenę można okiełznać na tyle, by móc wykonywać swoje zawodowe obowiązki. Najlepszym remedium na tego rodzaju dolegliwości jest jednak odpoczynek, relaks i sen – na tego rodzaju „luksus” możemy jednak sobie pozwolić dopiero po powrocie do domu.
Źródła:
- URL: www.abcmigrena.pl [dostęp: 2018-01-24]
- URL: www.jakro.com.pl/cwiczenia.pdf [dostęp: 2018-01-24]
- URL: www.poradnikzdrowie.pl [dostęp: 2018-01-24]
- Evers S, Áfra J, Fresea A, Goadsby PJ, Linde M, May A, Sándor PS (2009): EFNS guideline on the drug treatment of migraine – revised report of an EFNS task force, European Journal of Neurology, 16.
- Kamińska J, Roman-Liu D (2007): Jak zmniejszyć obciążenie kręgosłupa podczas pracy, Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa.
- Stępień A (2010): Od patofizjologii do nowoczesnej terapii migreny – aktualny stan badań nad migreną, Terapia, nr 11-12, (249).