Bierność i wycofanie z życia społecznego, z aktywnego ruchu, to poważne skutki depresji, a jednocześnie poważne utrudnienia w jej leczeniu. Motywację do podjęcia aktywności fizycznej i nawet jej substytut, może stanowić wibroterapia. Wskazują na to badania u bardzo młodych osób.
Depresja – bardzo poważna choroba
Choroba ta dotyka wiele osób w różnym wieku. Objawia się obniżeniem nastroju, smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów nawet z myślami samobójczymi, niezdolnością do przeżywania przyjemności (anhedonią), obniżeniem napędu psychoruchowego (spowolnieniem), zaburzeniem rytmu dobowego, w tym bezsennością lub nadmierną sennością oraz zmniejszeniem apetytu – rzadziej jego wzmożeniem.
W zależności od nasilenia, rozróżniamy depresje od łagodnej: poczucie zmęczenia, zniechęcenia, złe samopoczucie, brak zainteresowań, pogorszenie snu i apetytu do głębokiej, przebiegającej na przemian z objawami maniakalnymi.
Depresja to problem globalny i znajduje się w czołówce najbardziej rozpowszechnionych chorób.
Depresja nie musi być pełnoletnia
Schorzenie to, dotyczy ludzi w różnym wieku, poczynając od nastolatków, a nawet dzieci, aż po seniorów – w każdym przedziale wiekowym jego objawy charakteryzują się czymś innym [1].
W ostatnich latach zauważono wzrost zachorowań na depresję wśród dzieci i młodzieży. Badania przesiewowe wśród osiemnastolatków wskazują, że około 20% osób przeszło przynajmniej jeden epizod depresyjny.
Depresja i trudny czas dojrzewania
Liczne doniesienia badawcze wskazują na współistnienie z depresją w okresie rozwojowym innych dysfunkcji, zwłaszcza z zaburzeniami zachowania, zaburzeniami lękowymi, dystymią, ADHD oraz nadużywaniem substancji psychoaktywnych. Stan depresji na ogół częściej dotyka dziewczęta, niż chłopców [2].
Leczenie depresji. Bez ruchu, ani rusz…
Leczenie depresji to najczęściej psychoterapia połączona z farmakoterapią. Jednak istnieją też inne formy terapii – aktywność fizyczna, podnosząca nastrój i wpływająca pozytywnie na zaburzony na skutek depresji, bilans energetyczny organizmu. Wyniki badań naukowych potwierdzają pozytywny wpływ aktywności fizycznej w leczeniu depresji i stawiają ją na równi z innymi metodami leczenia.
Aktywność fizyczna wpływa pozytywnie na działanie hormonów, powodując spadek objawów depresji przez podniesienie nastroju, wzmocnienie poczucia własnej wartości i wzmocnienie kontaktów społecznych. Istnieje jednak problem z motywacją pacjentów do podjęcia takich działań na skutek apatii, towarzyszącej depresji.
Jak „ruszyć” chorego na depresję? Wibroterapia – sprzymierzeńcem w leczeniu
Pomocną metodą w motywacji do podejmowania aktywności fizycznej wśród ludzi z objawami depresji może być wibroterapia.. Ten rodzaj działań może być alternatywą dla aktywności fizycznej w celu uzyskania efektów antydepresyjnych, na co w 2017 roku, zwróciła uwagę dr Lioba Wunram Heidrun (2017), z Kliniki i Polikliniki psychiatrii, psychosomatyki i psychoterapii w dzieciństwie i okresie dojrzewania, Szpitala Uniwersyteckiego Koln, w Kolonii.
Przeprowadziła ona, przy użyciu platformy wibracyjnej, badania wśród osób w wieku 12 -18 lat u, których zdiagnozowano objawy depresyjne.
Trening miał za zadanie aktywację proprioceptywną kręgosłupa, trening mięśni oraz poprawę funkcjonowania układu sercowo naczyniowego. W terapii zastosowano wibrację o częstotliwości 20 Hz i amplitudzie 2 mm przez 2 – 3 minuty lub 30 minutowy trening interwałowy na ergometrze. W obydwu grupach stosowano psychoterapię, terapię ruchową i arteterapię.
Fantastyczne wyniki doświadczenia z wibroterapią
Ćwiczenia fizyczne lub wibroterapia, trwająca 30 minut przez 4 dni w tygodniu już są wystarczające dla uzyskania efektów przeciwdepresyjnych [3].
Wyniki badań potwierdziły skuteczność wibroterapii, jako dodatkowej aktywności fizycznej w leczeniu depresji u nastolatków.
Wibroterapia może być wprowadzona nawet w zaawansowanym stadium depresyjnym, jako wstęp do dalszej terapii aktywnością fizyczną. Zarówno stosowanie ćwiczeń fizycznych, jak i wibroterapii, dało lepsze rezultaty leczenia, niż stosowana psychoterapia, co więcej, przyczyniło się do zmniejszenia nawrotów choroby.
Źródła:
1.Raport IZWOZ ”Depresja analiza kosztów ekonomicznych i społecznych” Uczelnia Łazarskiego 2014, Warszawa
2.Dudek M. Depresja wśród młodzieży licealnej. Rocznik komisji nauk pedagogicznych Tom lxvii, 2014: 139–151
3. Heidrun Lioba Wunram,· Stefanie Hamacher · Martin Hellmich, · Maxi Volk, · Franziska Jänicke, · Franziska Reinhard, · Wilhelm Bloch, · Philipp Zimmer, · Christine Graf, · Eckhard Schönau, ·Gerd Lehmkuhl, · Stephan Bender, · Oliver Fricke. Whole body vibration added to treatment as usual is effectivem in adolescents with depression: a partly randomized, three‑armed clinical trial in inpatients. Eur Child Adolesc Psychiatry, 2017, Springer