Pierwszym objawem zmian w obrębie stawów jest ból, następnie uczucie sztywności zwłaszcza w godzinach porannych lub zastanie się stawów – uczucie sztywności po krótkich okresach bezczynności takich jak siedzenie czy leżenie. Przyczyną bólu stawów w tym stawów biodrowych może być choroba zwyrodnieniowa stawów, pojawiająca się w wieku 40 – 60 lat, głównie u kobiet.
Czynnikami ryzyka powstawania tej choroby są nadwaga, czynniki mechaniczne tj. praca czy sport, wady postawy, choroby metaboliczne i endokrynologiczne. Pierwsze objawy to oprócz bólu, ograniczenie ruchomości, sztywność po bezruchu. Innym objawem chorobowym często określanym jako ból biodra jest zespół krętarzowy, objawiający się bólem narastającym przy chodzeniu. Często tzw. ból biodra powodują zmiany w obrębie odcinka krzyżowo lędźwiowego kręgosłupa lub stawów krzyżowo biodrowych (6).
Ból biodra i czynniki wywołujące dysfunkcje
Brak aktywności fizycznej i zły styl życia powodują szybsze narastanie problemów chorobowych, w tym chorób narządu ruchu. Czynniki odpowiedzialne za ten wzrost to między innymi:
- nagromadzenie się w ciągu życia uszkodzeń tkanek w układzie ruchu,
- starzenie się układu immunologicznego, czego efektem jest zmieniona odporność na niektóre antygeny i zwiększona skłonność do tworzenia czynników prozapalnych,
- starzenie się struktur tkanki łącznej, a szczególnie utrata sprężystości chrząstki i osłabienie jej zdolności naprawczych
- oraz mniejsza sprawność układu mięśniowego i nerwowego, których prawidłowe funkcjonowanie zabezpiecza właściwą pracę stawów.
Jednym, z najbardziej problematycznych, zaraz po kolanie bywa staw biodrowy. Jak pokazują statystyki 60 proc. populacji po 65. roku życia cierpi na szeroko rozumiane zmiany zwyrodnieniowe. Lokomocja staje się utrudniona a ból biodra rozlewa się na plecy, podbrzusze, na całą obręcz biodrową. Pierwszym celem w ratunku jest pozbycie się go za wszelką cenę.
Nadużywany „hit” metod przeciwbólowych
Metody walki z bólem są ogólnie znane i stosowane….to tabletki przeciwbólowe. Jest to leczenie objawowe o charakterze krótkoterminowym. W tym celu stosowane są leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Leki te sprzedawane jako leki OTC (Over the Counter) są sprzedawane bez recepty i bez potrzeby konsultacji z lekarzem. Z jednej strony ułatwiają samoleczenie z drugiej strony istnieje ryzyko nieświadomego przedawkowania substancji czynnych. Przewlekłe stosowanie leków przeciwbólowych może w dalszej perspektywie doprowadzić do nawykowego sięgania po tego typu leki nie tylko w wypadku rzeczywistego bólu, ale także w przypadku złego samopoczucia (7).
Nie ma róży bez kolców
Nadużywanie środków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, mają niekorzystny wpływ na zachowanie równowagi flory bakteryjnej jelit. Leki te mogą negatywnie wpłynąć na szczelność naszych jelit i tym samym ułatwić przenikanie bakterii z przewodu pokarmowego do układu krążenia, co zwiększa ryzyko pojawienia się dolegliwości zdrowotnych (8). Przy niepełnej kontroli bólu, lub przy obecności objawów niepożądanych, lekami ratującymi w przewlekłym bólu stawów są słabe opioidy (9). Jednak wraz z coraz dłuższym przyjmowaniem opioidów, pojawia się zjawisko tolerancji na opioidy – lek będzie działał coraz słabiej, co powoduje konieczność zwiększania jego dawek. Doprowadza to często do uzależnienie od stosowanych leków (10). Mimo to, wciąż nie doświadczamy spodziewanej ulgi w bolesności biodra.
Ważne zabiegi wspomagające redukcję bólu biodra
Postępowanie lecznicze, stosowane w chorobach narządu ruchu, to eliminacja czynników ryzyka takich, jak nadwaga i otyłość oraz profilaktyka upadków, urazów, przez ćwiczenia fizyczne, wzmacniające siłę mięśniową, zapobiegające ograniczeniom zakresu ruchu w stawach (11). Dopełnieniem procesu leczenia jest zindywidualizowana fizykoterapia, uwzględniająca potrzeby pacjenta. Bezpośrednie przeciwbólowe działanie zabiegów fizykalnych i balneologicznych, wynika z oddziaływania na układ nerwowy (12).
Zmniejszenie doznań bólowych następuje poprzez poprawę ukrwienia w miejscu objętym zabiegiem, stymulację wydzielania związków o działaniu przeciwbólowym oraz zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego i aparatu więzadłowego (13).
Wibroterapia – „zdrowa” dawka na ból biodra
Metodą walki z bólem, w tym biodra, która ostatnio zdobywa coraz więcej zwolenników, jest zastosowanie drgań o niskiej częstotliwości. Wielokrotny impuls mechaniczny powoduje aktywację pracy układu krwionośnego oraz limfatycznego. Dochodzi do wzrostu przepływu krwi i wzmożonego wydzielania histaminy. Poprzez działanie na receptory czucia głębokiego, obniża się tonus mięśniowy, który może być przyczyną bolesności (14). Mechaniczne działanie impulsów, działające na zasadzie masażu wibracyjnego, wywołuje wzmożone wydzielanie endorfin, biorących udział w obniżeniu progu pobudliwości bólowej, oraz dochodzi do wzmożonego wydzielania dopaminy oraz serotoniny (15).
Terapia wibracyjna stosuje wibracje o niskich częstotliwościach w leczeniu bólu. Przeciwbólowe działanie terapii wibracyjnej można sprawdzić za pomocą Vitberg Recovery System. W urządzeniu tym stosuje się drgania mechaniczne o różnym natężeniu, stosowane miejscowo. Produkt medyczny Vitberg RS to zestaw aktywnych modułów i nieaktywnych zagłówków, przeznaczonych do łagodzenia bólu, rozluźnienia masowanych tkanek, wzmacniania układu ruchu, czy pobudzania układu krążenia. Pobudzane są nie tylko mięśnie, ścięgna, więzadła i torebki stawowe w okolicach bioder, ale również mięśnie położone głębiej, jak np. mięśnie dna miednicy.
Sprawdź Vitberg RS z Modułem Biodra
Głównym elementem jest Aparat Bazowy, wyposażony w kilka programów działania. Dodatkowo aktywne moduły, w tym Vitberg RS Moduł Biodra, umożliwiają właściwe ułożenie ciała na powierzchni wibrującej tak, aby skuteczność zabiegu była jak największa. Masaż za pomocą Modułu Biodra, pomaga w usprawnianiu działania stawów biodrowych oraz zwiększeniu ich ruchomości. To metoda, wspomagająca inne formy terapeutyczne, w tym ćwiczenia fizyczne lub wspomagająca siłę mięśniową u osób, które nie mogą wykonywać tradycyjnych ćwiczeń. Dodatkowym bonusem może być zmniejszenie cellulitu, poprawa kolorytu skóry i zmniejszenie obwodu bioder. Ale co najważniejsze, przy systematycznych zabiegach, można odczuć wyraźne złagodzenie bólu.
Gdzie można stosować terapię wibracyjną….. najlepiej w swoim domu za pomocą wyrobu medycznego Vitberg RS, który oferuje nam także wiele innych programów tj. Kolana, Nogi, Szyja, Biodra, Metabolizm czy Relaks.
Źródła:
- Krzyszkowski J.: Usługi opiekuńcze dla ludzi starych w miejscu zamieszkania w krajach UE i w Polsce. W: Kowalewski J., Szukalski P.: Starość i starzenie się jako doświadczenie jednostki i zbiorowości ludzkich. Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego, Łódź 2006; 152–153
- Gryglewska B.: Prewencja gerontologiczna. W: Grodzicki T., Kocemba J., Skalska A.: Geriatria z elementami gerontologii ogólnej. Via Medica, Gdańsk 2006; 47–52
- Wizner B.: Prewencja gerontologiczna. W: Grodzicki T., Kocemba J., Skalska A.: Geriatria z elementami gerontologii ogólnej. Via Medica, Gdańsk 2006; 53–59.
- Kaczmarczyk M, Trafiałek E. Aktywizacja osób w starszym wieku jako szansa na pomyślne starzenie. Gerontologia Polska 2007. tom 15, nr 4, 116–118
- Reiner M, Niermann C, Jekauc D, et al. Long-term health benefits of physical activity-a systematic review of longitudinal studies. BMC Public Health. 2013;13:813.
- Zimmerman-Górska I: Choroby reumatyczne w wieku podeszłym. [W:]. Reumatologia kliniczna. Wyd. I. Warszawa: PZWL 2008; 1117-1125
- Wójtowicz-Chomicz K, Borzęcki A,. Stosowanie leków przeciwbólowych z grupy OTC przez studentów Wydziału Lekarskiego UM w Lublinie. Family Medicine & Primary Care Review 2011, 13, 2: 254–256
- Pujer K.(red.) Problemy nauk medycznych i nauk o zdrowiu. Tom 1 Wydawnictwo Exante. Wrocław 2017
- Leszczyński P, Pawlak-Buś K. Choroba zwyrodnieniowa stawów – epidemia XXI wieku. Farmacja współczesna 2008; 1: 79-87
- Zylicz Z., Krajnik M. Hiperalgezja opioidowa jako problem w leczeniu bólu. Mechanizmy powstawania, rozpoznanie i leczenie. Medycyna Paliatywna w Praktyce 2007, 1, 1, 16–23
- Kawasaki T, Kurosawa H, Ikeda H i wsp. Additive effect of glucosamine or risedronate for the treatment of osteoarthritis of the knee combined with home exercise: a prospective randomized 18-month trial. J Bone Miner Metab 2008; 26(3): 279-87.
- Demczyszak I., Wrzosek Z.: Współczesne metody elektroterapii bólu ze szczególnym uwzględnieniem przezskórnej elektro‑neuro‑stymulacji TENS. Fizjoter. 2001, 9 (3), 48–53.