Skórka pomarańczowa jest ładna… ale nie wówczas, kiedy dotyczy naszej skóry. To zmora wielu kobiet. Cellulit dotyczy prawie 98% kobiet i jest najmniej tolerowaną niedoskonałością kosmetyczną. Jak dowodzą badania, wibracja może być w walce z nią silnym sprzymierzeńcem .

Cellulit – co to jest?

Zanim dojdziemy do wpływu wibracji na cellulit, przyjrzyjmy się bliżej czym on jest. Z medycznego punktu widzenia, cellulit to defekt tkanki tłuszczowej, polegający na zmianach obrzękowo – włóknisto stwardnieniowych tkanki podskórnej.

Cellulit
Źródło: https://infographicjournal.com/the-war-against-cellulite/

Marketingowy manewr czy poważny sygnał.

 Cellulit zaliczany jest do stanów patologicznych, choć istnieją też opinie, że jest to wymyślona choroba, stworzona dla celów marketingowych. I rzeczywiście rynek oferuje bogatą ofertę kremów, balsamów czy maseczek mających pomóc w likwidacji tego problemu. Jednak powstawanie cellulitu powinno się traktować poważnie, gdyż może świadczyć o poważnych zmianach chorobowych tj. żylakach czy zakrzepach. Cellulit objawia się nierówną i pofałdowaną powierzchnią skóry. Najczęściej ud, bioder, kolan, pośladków i ramion, guzkami oraz zgrubieniami (skórka pomarańczowa). Niekiedy może powodować dolegliwości bólowe. Rozwija się stopniowo i etapowo nawet w ciągu kilku lat.

Jak powstaje cellulit?

Pierwsze problemy zaczynają się od zaburzeń mikrokrążenia z zastojem w obrębie naczyń krwionośnych i limfatycznych oraz zwiększeniem przepuszczalności ich ścian i gromadzeniem płynu w przestrzeni międzykomórkowej. Następnie dochodzi do upośledzenia dopływu składników odżywczych do komórek oraz odprowadzania zbędnych produktów przemian metabolicznych. Niestety, na powstawanie cellulitu bardziej narażone są kobiety i zjawisko to nasila się w okresie pokwitania, gdyż jest częścią zmian hormonalnych w tym okresie. Występujący w okresie menopauzy nadmiar estrogenów przy równoczesnym niedoborze progesteronu, jest tego przyczyną i w konsekwencji dochodzi do rozrostu adipocytów i gromadzenia wody w tkankach.

Cellulit
Źródło: https://infographicjournal.com/the-war-against-cellulite/

Co powoduje cellulit?

Istotną rolę w pojawieniu się cellulitu ma dieta z wysoką zawartością węglowodanów i niewłaściwych tłuszczów, które nasilają insulinooporność. Oznacza to,  że komórki naszego ciała są oporne na działanie insuliny i w rezultacie, nie pozwalają glukozie wejść do ich wnętrza. A to powoduje, że w krwioobiegu pojawia się tego cukru coraz więcej. Brak ruchu i siedzący tryb życia to następne czynniki, wpływające na powstawanie cellulitu. Niedostateczna ilość ruchu, powoduje wyłączenie pompy mięśniowej, co wpływa na powstawanie zastojów w naczyniach, zwłaszcza w dolnych partiach ciała.

Cellulit
Źródło: https://infographicjournal.com/the-war-against-cellulite/

Co robić, żeby uniknąć lub zmniejszyć objawy “skórki pomarańczowej”?

Profilaktyką będzie z pewnością aktywność fizyczna, właściwa dieta oraz pielęgnacja ciała.

  • Aktywność fizyczna bardzo korzystnie wpływa na stan skóry oraz działa również, jak wysoko specjalistyczna metoda leczenia. Ćwiczenia fizyczne spalają tkankę tłuszczową poprawiają krążenie limfatyczne i krwionośne lepiej dotleniają komórki równocześnie, usuwając z nich toksyny.
  • Właściwa dieta z ograniczeniem cukru, soli, żywności przetworzonej z barwnikami i konserwantami korzystnie wpłynie na “skórkę pomarańczową”. Dodatkowo niezmiernie ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu (2 do 3 l płynów dziennie).
  • Unikanie używek tj. alkoholu, papierosów, nieuzasadnionych wyraźną potrzebą leków.
  • Właściwa pielęgnacja ciała, którą można stosować w domu z wykorzystaniem szorstkiej rękawicy lub gąbki, masując ciało w czasie kąpieli. Naprzemiennie stosowanie ciepłego i zimnego natrysku wodnego, pomoże w walce z cellulitem.
  • Stosowane preparaty antycellulitowe powinny zawierać wyciągi roślinne, bogate we flawonoidy, saponiny i garbniki, których zadaniem jest uszczelnianie śródbłonka naczyń oraz poprawa przepływu krwi i limfy, co zapobiega przedostawaniu się płynu do przestrzeni międzykomórkowych i przeciwdziała obrzękom.
Cellulit
Źródło: https://infographicjournal.com/the-war-against-cellulite/
Cellulit
Źródło: https://infographicjournal.com/the-war-against-cellulite/

Wibroterapia, by tłuszcz się zatrząsł – idealne do zwalczania tłuszczu

W celu redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, można również wykorzystać terapię z zastosowaniem drgań o niskich częstotliwościach. Jest to bezpieczna metoda, polegająca na zastosowanie wibracji w miejscu występowania cellulitu. Badania naukowe potwierdzają skuteczność tej terapii. Zastosowanie oscylacyjnych drgań o niskich częstotliwościach u grupy kobiet i mężczyzn, spowodowało zmniejszenie grubości podskórnej tkanki tłuszczowej o ok. 7 cm w okolicy brzucha, 3 cm na udach i 6 cm na pośladkach oraz zaobserwowano redukcję cellulitu.  Największy spadek rozpoznano w okolicach brzucha i boków ciała, co przełożyło się na wyraźną satysfakcję badanych.

Wnioski z badania: Stosowanie 30 minutowych zabiegów wibroterapii poprawia mikrokrążenie oraz pomaga skrócić czas leczenia cellulitu.

Moduł Biodra Vitberg+ na pozbycie się celulitu

Z wibroterapii możemy skorzystać nie tylko w gabinetach odnowy czy kosmetycznych, ale również w domu. Naprzeciw takim potrzebom klientów wychodzi producent urządzeń medycznych Vitberg, który w swej ofercie posiada moduł Biodra, umożliwiający zastosowanie drgań o różnych częstotliwościach, w miejscach najbardziej narażonych na występowanie cellulitu . Zabiegi są całkowicie bezinwazyjne i mają również charakter relaksacyjny, a przy tym wymagają od nas tylko wygodnego ułożenia się w pozycji siedzącej.

Terapeutyczne wibracje w kosmetyce w walce z celulitem

Wielostronne i wielopoziomowe działanie terapii wibracyjnej o precyzowanych parametrach (częstotliwościach, amplitudach, zmiennych sekwencjach impulsów), natężeniach, oraz sposobie aplikacji i czasie ekspozycji na bodziec, są przedmiotem dotychczasowych i aktualnie trwających badań naukowych. Wiele wniosków i podsumowań prowadzonych eksperymentów, efekty terapeutyczne oraz opinie samych leczonych tą techniką, potwierdzają jej skuteczność i wysoki stopień komfortu. Nic więc dziwnego, że wibroterapią zainteresowała się kosmetologia. Udowodnione w badaniach działanie, usprawniające mechanizmy, takie jak krążenie płynów ustrojowych (krew, limfa), powiązane z nim utlenowanie i odżywienie tkanek, miejscowy wzrost ciepłoty skóry oraz przyspieszony transport metabolitów, zostały wykorzystane z pożytkiem u klientek gabinetów kosmetologicznych i dermatologicznych. Prawdopodobnie także niebawem w przygotowaniu skóry pod szybszą wchłanialność preparatów kosmetycznych. Wibroterapia włączona w standartowe tryby „walki” z cellulitem, może znacząco wzmocnić i przyspieszyć oczekiwane rezultaty redukowania tego uprzykrzonego defektu metabolicznego.

Cellulit

Źródła:

1. Janda K, Tomikowska A. Cellulit przyczyny, profilaktyka, leczenie. Roczniki pomorskiej Akademii Medycznej. Szczecin.2014,60,28-38

2. Savoia A, • Landi S, Vannini F, • Baldi A. Low-Level Laser Therapy and Vibration Therapy for the Treatment of Localized Adiposity and Fibrous Cellulite. Dermatol Ther (Heidelb) (2013) 3:41–52

3. Johnson S; Leak K, Singh S, Tan P, Pillay W, Cuschieri, R. J.; MostynCan cycloidal vibration plus standard treatment reduce lower limb cellulitis treatment times? J Wound Care.2007;16(4):166-9.

 

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *