Czy jedynym sposobem leczenia bólu są dziś tylko środki farmaceutyczne? Można powiedzieć, że to pytanie raczej z tych, które powszechnie kwalifikujemy jako retoryczne. Po co pytać, skoro odpowiedź znają prawie wszyscy.

Pigułka Cię uleczy

Przeciętny Polak, został już przekonany, że  sposób na ból głowy to “ten”  lek a na bóle kręgosłupa “tamta” maść.  Aby nas skutecznie “przekonywać”, koncerny farmaceutyczne wydają miliony.  My natomiast, wierząc reklamie, na środki uśmierzające ból wydajemy miliardy złotych. Leczenie chronicznego bólu jest zadaniem trudnym, ale nie skazanym na porażkę.

[mks_pullquote align=”left” width=”350″ size=”22″ bg_color=”#000000″ txt_color=”#ffffff”]

“Wszystko, co ludzkość dotychczas uczyniła i wymyśliła, wzięło się z dążenia człowieka do zaspokojenia swych najgłębszych potrzeb i uśmierzenia bólu.”

Albert Einstein

[/mks_pullquote]

Tylko w roku  2013 wydaliśmy na leki ponad 18 mld a statystyczny Polak połknął ponad tysiąc dawek medykamentów. Tym samym, jak szacuje IMS Health, pod względem ilości zakupionych leków, Polska plasuje się na czwartym miejscu listy krajów Unii Europejskiej – po Francji, Grecji i Włoszech.  Można na to narzekać ale czy tak naprawdę jest jakaś alternatywa by ominąć apteki lub znacząco ograniczyć przyjmowane dawki analgetyków? Oczywiście tak.

Naturalny sposób na ból – co wiemy o możliwościach?

Całe szczęście,  że medycyna naturalna  staje się coraz bardziej popularna i dziś bez trudu możemy znaleźć informacje na ten temat. Naturalne metody walki z bólem , takie jak np. akupunktura czy joga, nikogo już nie szokują, odsetek Polaków wybierających właśnie te metody, rośnie. Uznane, naturalne  metody leczenia bólu coraz śmielej wykorzystywane są w przychodniach, nawet w tych najbardziej konserwatywnych.

Takie inicjatywy jak „Szpital bez bólu”,  zapoczątkowane przez Polskie Towarzystwo Badania Bólu, zwracają uwagę nie tylko na konieczność  leczenia bólu ale również podnoszą jakość uśmierzania bólu pooperacyjnego w polskich szpitalach.

Wydaje się, że dziś najskuteczniejsze metody leczenia bólu chronicznego lub bólu ostrego, to połączenie co najmniej kilku metod, od tych znanych jako naturalne, przez farmakologiczne środki przeciwbólowe, aż do zdrowego odżywiania włącznie.  Ale przyjrzyjmy się najpierw, jaki ból najczęściej nas dotyka.

Co nas boli?

Dziś uważa się, że najczęściej występującym rodzajem bólu są tzw.  napięciowe bóle głowy. Ocenia się, że w ciągu roku aż 80% Europejczyków cierpi na taką dolegliwość. Jednak główną  przyczyną niezdolności do pracy Europejczyków jest ból dolnego odcinka kręgosłupa, tzw. odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Dziś już wiemy, że zbawienny  sposób na ból pleców i kręgosłupa to zabiegi wibroterapii ale nie tylko. Więcej o badaniach na ten temat w naszym artykule.

Około 90% ludzi cierpi na  ból nieswoisty ,związany z przeciążeniem różnych struktur tworzących kręgosłup, natomiast nie można przypisać mu konkretnej przyczyny. Najsilniej odczuwany jest w dolnej części kręgosłupa ale zdarza się, że  promieniuje od strony zewnętrznej uda aż do kolana.

Najbardziej  bolesny jest ból wywołany   zespołem korzeniowym lub zwężeniem kanału kręgowego. Ten ból potrafi uprzykrzyć życie każdemu, kto choć raz miał z nim do czynienia i może właśnie dlatego,  na świecie prowadzi się wiele badań w poszukiwaniu alternatywnych metod leczenia bólu.  Na rehabilitację nie mamy czasu, operacji się obawiamy więc sięgamy po leki redukujące ból. Niosą one jednak ze sobą skutki uboczne. 

Wibracja w badaniach – leczenie chronicznego bólu

W 2015 roku grupa badaczy z Uniwesytetu w Quebec w Kanadzie, pod kierownictwem dr.Jean-Alexandre Boucher przeprowadziła ciekawy eksperyment medyczny w grupie 40 ochotników,  w tym 20-tu z chronicznym bólem okolicy lędźwiowej.

Wyniki swoich badań opublikowali w pracy pt : “Wpływ wibracji i zmęczenia mięśni na kontrolę czuciowo-ruchową tułowia u pacjentów z bólem okolicy lędźwiowej”. [Dr Jean-Alexandre Boucher i współ. z Wydziału Psychologii, Uniwersytetu Quebec w Kanadzie.]

dr Jean-Alexandre Charland-Boucher na uczelni
dr Jean-Alexandre Charland-Boucher na uczelni

Dr Jean-Alexandre Boucher i współpracownicy  w swoim baniu zwrócili uwagę na fakt, że miejscowe wibracje mięśni prowadziły do istotnej poprawy kontroli nerwowo-mięśniowej tułowia u pacjentów z chronicznym bólem okolicy lędźwiowej a to z kolei, do lepszej poprawy postawy pacjentów.  Zła postawa może wpływać na zmęczenie mięśni grzbietu  i potęgować efekt bólu.

U osób z chronicznym bólem okolicy lędźwi, często obserwuje się zmiany w niektórych funkcjach fizjologicznych, takich jak zmniejszone czucie, zmienione schematy aktywacji mięśni, zmiany w obszarach somatosensorycznych kory mózgowej oraz utrzymywania poprawnej postawy.

Dziś wiele badań prowadzi się, próbując wykorzystać wpływ stymulacji  wibracjami na aktywację wrzecion mięśniowych przez włókna aferentne Ia,  co prowadzi do odpowiedzi poprzez toniczny odruch wibracyjny ( TVR ).  Niektóre badania wskazywały na korzystne skutki wynikające z miejscowych wibracji, takie jak znaczny wzrost aktywności mięśni i średnią moc mechaniczną, zarejestrowaną podczas skurczów np. kończyny górnej.

Badania naukowców z Kanady potwierdzają, że wibroterapia stosowana miejscowo, zmniejsza dolegliwości bólowe i może być stosowana jako pełnowartościowa metoda i sposób na ból. Wymaga ona więcej czasu niż połknięcie pigułki przeciwbólowej – ale w końcu przecież chodzi nam o zdrowie – naprawdę dużo czasu poświęcamy aby je odzyskać.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
2 komentarze

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Mam na imię Małgorzata zaczęłam rehabilitację w Poradni Vitberg w Bydgoszczy.Mam problemy z kręgosłupem lędzwiowym.W przychodni spotkałam się z bardzo miłą i profesjonalną obsługą pacjęta co dzisiaj zdarza się rzadko. Szczególnie Pani Iwonka dusza człowiek miła, sympatyczna,pomocna ,a i Pan Tomasz przemiły człowiek ,super doradca.Program jaki mi zaproponowano i jakim mnie otoczono pomógł mi pokonać uporczywe bóle kręgosłupa,które towarzyszyły mi długo i wręcz nie mogłam spać.Polecam i zachęcam osoby z różnymi typami schorzeń.Kontynuacja rehabilitacji w moim przypadku jest w domu ze sprzętem medycznym Vitberg.

  • Uważam że Vibroterapia jest świetną metodą rehabilitacji ale świat uwierzył w tabletkę i trudno jest wyperswadować pacjentowi że trzeba uwierzyć w inne aczkolwiek bardzo skuteczne metody. W swojej dość długiej praktyce rehabilitacyjnej zawsze byłam zwolenniczką alternatywnych metod. Obecnie jestem na początku drogi jeśli chodzi o Vibroterapię i jestem zauroczona metodą. Obsługa bardzo kompetentna z dużą wiedzą i niezwykle uczciwie obsługująca pacjentów. Super.