Anatomia serca
Dziś przedstawiamy jeden z najważniejszych narządów naszego organizmu jakim jest tytułowe S E R C E.
A zaczniemy od szczypty anatomii. Serce jest niewielkim narządem ważącym ok. 280-350g. Jest umieszczony za mostkiem pomiędzy płucami. Serce pompuje ok. 5-6 l krwi na minutę co w skali doby daje ok. 7 000 l krwi! Śmiało można powiedzieć, że na pewno nie próżnuje. Mięsień ten zbudowany jest z tkanki poprzecznie prążkowanej, który działa niezależnie od naszej woli. Mało tego! Działa nawet po wyjęciu go z klatki piersiowej, np. przy przeszczepie serca. Jest to możliwe dzięki wytwarzaniu i rozprowadzaniu przez serce impulsów elektrycznych powodujących skurcz. Serce będzie biło tak długo, jak długo ma dostęp do tlenu oraz posiada energię w postaci nośnika ATP.
Czynniki zagrażające prawidłowej pracy serca
Jest kilka głównych czynników, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie naszego serca. Wśród nich wymienia się:
Otyłość. Otyłość odpowiada za wzrost ryzyka niewydolności serca u kobiet o 14% i 11% u mężczyzn. Otyłość jest związana z wieloma zaburzeniami metabolicznymi, w tym nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą i hiperlipidemią.
Nadciśnienie. Nieleczone nadciśnienie zwiększa ryzyko udaru mózgu.
Cukrzyca. Podwyższony poziomu cukru we krwi prowadzi do zaburzeń gospodarki cholesterolowej, zaburzeń metabolicznych, które również sprzyjają rozwojowi niewydolności serca.
Palenie papierosów. Nikotynizm stanowi jeden z głównych czynników zwiększających ryzyko wystąpienia chorób serca, w tym niewydolności serca. Razem z dymem i substancjami smolistymi do organizmu dostają się dziesiątki związków sprzyjających szybkiemu rozwojowi zmian miażdżycowych, które zaburzają właściwy obieg krwi w organizmie.
Hipercholesterolemia. Cholesterol odgrywa bardzo ważną rolę w codziennym funkcjonowaniu naszego organizmu. Zbyt duża ilość cholesterolu we krwi może niekorzystnie wpływać na zdrowie serca. Frakcja LDL cholesterolu (tzw. „zły cholesterol”) łatwo wbudowuje się w ściany tętnic, zwiększając ryzyko choroby wieńcowej i zawału serca, a w konsekwencji niewydolność serca.
Zmniejszona aktywność fizyczna. Brak fizycznego ruchu jest olbrzymim obciążeniem układu krwionośnego i mięśnia sercowego, co w konsekwencji ma fatalne skutki dla zdrowia całego organizmu. Mówimy o wzroście ryzyka nawet o 37% w przypadku siedzenia przez sześć godzin dziennie.
Nieprawidłowa dieta. Czego powinniśmy unikać w naszej codziennej diecie, aby nie szkodzić swojemu sercu: fast–foody, produkty smażone na głębokim tłuszczu, cukier, słodycze i słodkie wyroby cukiernicze, sól i słone przekąski np. chipsy, paluszki, krakersy, twarde margaryny i tłuszcze zwierzęce, tłusty nabiał i mięsa, słodzone serki i jogurty, słodzone napoje i napoje energetyczne.
Stres. Silny lub długotrwały stres może także przyczyniać się do niedokrwienia mięśnia sercowego. Ponadto zwiększa ryzyko szybkiego wzrostu blaszki miażdżycowej lub formowania skrzeplin. Wszystkie te czynniki mogą znacząco zwiększać ryzyko ostrego zespołu wieńcowego, kardiomiopatii lub udaru mózgu.
Profilaktyka
A co w takim razie powinniśmy robić, żeby nasze serce było w dobrej kondycji i mogło służyć nam przez długie lata?
Regularne badania kontrolne: Regularnie odwiedzaj lekarza w celu monitorowania zdrowia serca, kontrolowania poziomu cholesterolu, cukru we krwi i innych czynników ryzyka.Warto pamiętać również o regularnych pomiarach ciśnienie krwi.
Jak prawidłowo dokonać pomiaru ciśnienia krwi? Oto kilka wskazówek:
- Ręka, na której dokonujesz pomiaru powinna być stabilnie podparta.
- Wstrzymaj się od picia kawy i palenia papierosów co najmniej 30 min przed dokonaniem pomiaru.
- Mierz ciśnienie krwi przy normalnej temperaturze ciała. Jeżeli organizm jest wyziębiony lub rozgrzany, warto chwilę odczekać.
- Pomiary wykonuj systematycznie – nie sugeruj się jednorazowym badaniem.
- Dokonuj pomiarów o tej samej porze i zapisuj w dzienniczku pomiaru ciśnienia.
- W trakcie pomiaru nie rozmawiaj i nie wykonuj zbędnych czynności, ponieważ mogą one wpłynąć na jego wynik.
Prawidłowy wynik ciśnienia tętniczego krwi powinien się mieścić w przedziale: 100-139/60-89 mmHg. Jeśli zauważysz, że Twoje ciśnienie stale przekracza normę, nie zwlekaj i jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem w celu dobrania odpowiedniego leczenia. Nadciśnienie krwi jest niebezpieczne i może prowadzić nawet do udaru mózgu.
Jak wibroterapia wspiera walkę z nadciśnieniem tętniczym pisaliśmy tu: https://www.wibroterapia.com/tlenek-azotu-niedoceniany-sprzymierzeniec-walce-udarem/
Zrównoważona dieta: Spożywaj zdrowe, zrównoważone posiłki bogate w warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, zdrowe tłuszcze jak np. z awokado, orzechów, oliwy z oliwek) oraz chude białka np. z kurczaka czy ryb. Więcej na temat diety dobrej dla serca pisaliśmy tutaj: https://www.wibroterapia.com/jedzenie-na-krazenie/
Zdrowe nawyki życiowe: Unikaj palenia papierosów i nadmiernego spożycia alkoholu, ponieważ oba te czynniki negatywnie wpływają na zdrowie serca.
Regularna aktywność fizyczna: Serce kocha wysiłek fizyczny! Ćwicz regularnie, wykonując ćwiczenia cardio (takie jak bieganie, jazda na rowerze, pływanie) oraz trening siłowy, aby wzmocnić serce i mięśnie. Takie treningi zwiększają ilość oddechów na minutę, przyspieszają tętno, a dzięki temu wszystkie komórki naszego ciała i tkanki mięśniowe są lepiej dotlenione. A co w przypadku osób, które z różnych przyczyn nie są w stanie podjąć takiej aktywności fizycznej? Dla nich mamy coś specjalnego… Polski producent wyrobów medycznych Vitberg do wibroterapii domowej oferuje nam aparaty do użytku domowego, które wspomagają pracę naszego układu krążenia.
Wibroterapia w rehabilitacji kardiologicznej
Polski producent wyrobów medycznych Vitberg do wibroterapii domowej oferuje nam aparaty do użytku domowego, które wspomagają pracę naszego układu krążenia. W jaki sposób wibroterapia może pomóc na powikłania sercowo-naczyniowe:
- Wibroterapia obniża ciśnienie krwi u osób ze stanem nadciśnieniowym i nadciśnieniem.
- Wibracje zmniejszają sztywność tętnic – wśród osób, u których spadła elastyczność tętnic wzrasta ryzyko wystąpienia poważnych chorób sercowo-naczyniowych, jak zawał serca czy udar mózgu.
- W przypadku zaburzeń pracy serca, wibracje poprawiają wskaźniki rytmu serca.
- Wibroterapia ułatwia rozpuszczenie zakrzepów, a tym samym poprawia przepływ krwi i saturację. Pisaliśmy o tym w artykule poświęconym miażdżycy.
- Na oddziałach intensywnej terapii stosuje się wibracje, by poprawić natlenienie i wentylację u pacjentów. Chorzy Ci nie mogą podejmować aktywności fizycznej, dlatego jako jej alternatywa stosowana jest wibroterapia. Dzięki temu u chorych dochodzi m.in. do poprawy wydolności układu sercowo-naczyniowego i skraca się ich czas pobytu na OIT.
Więcej na temat aktywności fizycznej i wibroterapii przy problemach z krążeniem możesz przeczytać tutaj: https://www.wibroterapia.com/koronawirus-a-serce-rola-wibroterapii-w-rehabilitacji-kardiologicznej-po-covid-19/
Zdrowy sen: Zapewnij sobie odpowiednią ilość snu każdej nocy, ponieważ brak snu lub nieprawidłowy sen może zwiększać ryzyko chorób serca.
Pamiętaj, że dbanie o zdrowe serce wymaga podejmowania wielu codziennych działań i konsekwentnego podejścia do zdrowego stylu życia.