W trakcie zabiegów pacjenci w zdecydowanej większości proszą o podanie środków łagodzących odczucia bólowe, aby zapobiec dyskomfortowi, płynącemu z ich wykonywania. Jednak podawanie środków znieczulających, wiąże się w pewnym ryzykiem i wystąpieniem efektów ubocznych. Wibracja tymczasem to skuteczny i nieinwazyjny anestetyk.
Medycyna estetyczna zdobywa coraz więcej zwolenników, zarówno wśród kobiet i mężczyzn. Stosuje się ją w celu podniesienia fizycznej atrakcyjności pacjenta, ale również pewności siebie. Rekonstrukcje plastyczne natomiast, często powiązane są z wykonywaniem skomplikowanych operacji. Dermatologia estetyczna, ucieka się także do chirurgicznych zabiegów, lecz ich wykonywanie często łączy się z zapobieganiem komplikacjom zdrowotnym lub estetycznym. Obecnie w samej „pielęgnacji” aż 92% pań na świecie [2], korzysta z możliwości medycyny estetycznej.
Co zrobić, żeby nie bolało?
W celu zmniejszenia bólu w trakcie zabiegów, można stosować miejscowe zwiększenie temperatury lub schłodzenie miejsca zabiegowego za pomocą żeli, lodu i zimnego powietrza. Ponadto proponuje się również używanie igieł o mniejszej średnicy lub stosowanie hipnozy. W celu redukcji bólu, można również stosować kremy znieczulające, jednak ich zastosowanie wiąże się w ryzykiem wystąpienia powikłań. Nie stwierdzono ich tymczasem w przypadku wibracji.
Jak wibracja łagodzi ból?
Stosowanie wibracji w trakcie niewielkich zabiegów pomaga w redukcji odczuć bólowych. Zgodnie z teorią kontroli bólu, postawioną przed dziesięcioleciami przez Melzacka i Walla, włókna A-β, które przekazują informacje z receptorów wibracji (ciałka Paciniego i ciałka Meissnera) oraz receptorów dotykowych w skórze, stymulują interneurony hamujące w rdzeniu kręgowym, które z kolei zmniejszają ilość sygnału bólowego. Tak, więc dodatkowa stymulacja jak głaskanie lub szczypanie, może pomóc w łagodzeniu odczucia bólu. Wibracje mogą, w niektórych przypadkach, mieć również efekt placebo, który jest dodatkiem do jego neurofizjologicznego działania.[1] Użycie wibroterapii w działaniu przeciwbólowym jest proste i bezpieczne, a stosowane urządzenia nie sprawiają trudności w codziennym użyciu.
Znieczulenie wibracyjne.
Stosowanie procedury wibracyjnej powinno rozpocząć się 2 – 3 sekundy przed rozpoczęciem zabiegu. W urządzeniach tych stosuje się wibracje o wysokich częstotliwościach (75 – 150 HZ). Tego typu urządzenia to niewielkie i poręczne wibracyjne przystawki, używane równocześnie z innymi metodami zabiegowymi. Pacjenci bardzo dobrze reagują na wibroterapię, zwłaszcza, gdy wykonanie zabiegu wymaga wielokrotnego nakłucia miejsca zabiegowego. Niekiedy leczenie botuliną wymaga aż 20 – 50 nakłuć, a znieczulenie wibracjami jest bardziej bezpieczne i mniej czasochłonne, niż tradycyjne metody przeciwbólowe.
Znieczulenie wibracjami może zapobiec potrzebie miejscowej blokady nerwów z towarzyszącym im dyskomfortem, ryzykiem i bezpośrednią zachorowalnością pozabiegową.
Podsumowanie.
Stosowanie wibracji miejscowych może być wykorzystane w miejscowym likwidowaniu bólu w zabiegach kosmetycznych i dermatologicznych. Znieczulenie wibracyjne może pomóc potencjalnie w różnych zabiegach, w tym przy wstrzyknięciu botuliny w celu likwidacji nadpotliwości, wstrzyknięcia substancji wypełniających, w medycynie estetycznej i laseroterapii żył kończyn dolnych, w usuwaniu tatuaży, u pacjentów z igło-fobią oraz przy wypaleniu brodawek.
Ogólne przeciwbólowe działanie wibracji wykorzystano w systemie RAM Vitberg+, a producent i dział B&R Vitberga, propagatora wibroterapii w Polsce, zapowiada tymczasem opracowanie kolejnych urządzeń do specjalistycznych zastosowań, w tym kosmetycznych.
Źródła:
1. Kevin C Smith MD, Stephen L Comite MD, Suprina Balasubramanian, Alan Carver MDa and Judy F Liu. Vibration anesthesia: A noninvasive method of reducing discomfort prior to dermatologic procedures. Dermatology Online Journal 10 (2): 1
2. URL//https://zbigniewlucki.pl/operacje-plastyczne-liczbach-2016/dostęp 05.11.2018
3.URL//https://www.biltmorerestorativemedicine.com/comfort/dostęp 05.11.2018
4.URL//https://academic.oup.com/asj/article/37/9/1044/3924482/dostęp 05.11.2018
5.URL//https://www.prnewswire.com/pl/komunikat-prasowy/midzynarodowe-stowarzyszenie-chirurgii-plastycznej-isaps-publikuje-globalne-dane-na-temat-zabiegow-kosmetycznych-512478031.html/dostęp 06.11.2018
Jak długo działa takie znieczulenie?