Wciąż niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak umieszczana na talerzu żywność może wpłynąć na serce i działanie całego układu krwionośnego. Okazuje się bowiem, że istnieje mnóstwo produktów spożywczych, które są wypełnione składnikami mającymi pozytywny wpływ na obieg krwi w organizmie. Wprowadzając je do codziennej diety możemy uniknąć negatywnych skutków wynikających z krążeniowych zaburzeń.

Dieta czy suplementacja? – Jedzenie na krążenie

W celu szybkiej poprawy cyrkulacji krwi za pomocą naturalnych środków, najprościej jest wprowadzić odpowiednią suplementację, pijąc ziołowe napary i zażywając kapsułki zawierające prozdrowotne ekstrakty. Z ich pomocą pozbędziemy się skłonności do powstawania stanów zapalnych w obrębie żył, poprawimy elastyczność ścianek naczyń krwionośnych, a nawet zmniejszymy lepkość krwi. Substancje o działaniu poprawiającym ukrwienie organizmu możemy jednak znaleźć również w świeżych warzywach, owocach, mięsie i produktach mlecznych. Badania naukowe wykazały, że dieta może mieć niebagatelny wpływ na jakość cyrkulacji krwi ciele. [3]  Co zatem należy jeść, by mieć krążenie na medal?

jedzenie na krązenie

K jak krążenie

Nasz codzienny jadłospis powinien obfitować przede wszystkim w pokarmy bogate w witaminę K. Substancja ta odgrywa kluczową rolę w procesie krzepnięcia krwi. Jej prawidłowa podaż zapobiega krwotokom, zmniejsza skłonność do powstawania krwiaków i ogólnie wzmacnia naczynia krwionośne. Mimo że nasz organizm może produkować niewielkie ilości tej witaminy, należy dostarczać jej sobie również z pożywienia. Oto zawartość witaminy K w wybranych produktach spożywczych (μ/100g):

poniżej 10 10-50 50-100 100-300 powyżej 300
mięso

mleko

jogurt

awokado

banany

ananasy

pomarańcze

pomidory

ziemniaki

pieczywo

marchew

szparagi

seler zielony

groszek

jaja kurze

sery

olej kukurydziany

 

 

kalafior

kapusta biała

masło

wątroby

sałata

brukselka

rukola

ziarno soi

szczypiorek

cykoria endywia/sałatowa

 

natka pietruszki

boćwina

szpinak

rzeżucha

jarmuż

liście bazylii

natto

wątroba kurza

kiszona kapusta

 

 

Źródło tabeli: www.dietetycy.org.pl [dostęp: 2018-02-24]

C jak idealna cyrkulacja

Jeśli nasze krążenie wymaga podreperowania, poza witaminą K, powinniśmy również zadbać o prawidłową podaż witaminy C w diecie. Kwas askorbinowy, poza tym, że wspomaga działanie cennej rutyny, chroni strukturę naczyń krwionośnych. Spożywając produkty obfitujące w witaminę C zmniejszamy skłonność do pajączków na nogach i pękających naczynek. Oto najlepsze dostępne w żywności źródła tej substancji:

Źródło: http://eprzyprawy.blogspot.com/ [dostęp: 2018-02-24]

Rutyna, czyli rewelacyjna poprawa ukrwienia

Kolejny ważny składnik diety, który wpływa na kondycję układu krwionośnego, to rutyna. Związek ten uszczelnia  ściany naczyń krwionośnych, przeciwdziałając jednocześnie ich pękaniu. Wraz z witaminą C rutyna chroni tętnice i żyły, a także zapobiega obrzękom i stanom zapalnym. Sporą zawartość tego związku znajdziemy w cytrusach, żurawinie, czarnych jagodach, jabłkach, szparagach, kaszy gryczanej, a także w mięcie i dziurawcu. [5]

Zioła dla wzmocnienia efektu

Doskonałym wsparciem zbilansowanej diety bogatej w witaminę C, rutynę oraz witaminę K będą suplementy ziołowe. Najlepiej sprawdzą się preparaty z arniką, owocem kasztanowca, miłorzębem japońskim i kwiatostanem głogu. Dzięki zrewolucjonizowaniu codziennego jadłospisu i mądrej suplementacji będziemy w stanie niefarmakologicznie poprawić jakość krążenia krwi w naszym ciele, zapobiegając tym samym krwotokom i zakrzepom, a także poprawić stan naczyń krwionośnych. [6]

Źródła:

  1. URL: www.dietetycy.org.pl [dostęp: 2018-01-20]
  2. URL: www.eprzyprawy.blogspot.com [dostęp: 2018-01-20]
  3. URL: www.livestrong.com [dostęp: 2018-01-20]
  4. URL: www.odzywianie.info.pl [dostęp: 2018-01-20]
  5. URL: www.poradnikzdrowie.pl [dostęp: 2018-01-20]
  6. Fajdek, Golnik A. (2010): Modeling and simulation of human circulatory system, IEEE, Międzyzdroje.

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Alicja Chrzaszcz

Jestem pasjonatką zdrowia i ekologii, redaktorem z wieloletnim doświadczeniem. Interesuję się głównie literaturą. W czasie wolnym... nie mam czasu wolnego :)

Zobacz wszystkie posty
1 komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  • Najważniejsze jest by jeść regularnie i unikać tłustych potraw. Polecam catering dietetyczny, z którym zdecydowanie łatwiej można pamiętać o dobrych nawykach żywieniowych. Ja korzystam z cateringu Wygodna Dieta. 😉