W sytuacjach kiedy nie można wykonać pełnego planu treningowego, trening wibracyjny z powodzeniem może być stosowany jako uzupełnienie standardowego treningu sportowego. Liczne badania naukowe potwierdzają wieloraki zakres działania wibroterapii, zarówno w zwiększaniu siły mięśniowej, jaki i w poprawie zdolności motorycznych organizmu. Ponadto stosowanie drgań o różnej częstotliwości, wywołuje odpowiedź hormonalną podobną, jak po treningu sportowym.
Wibroterapia zwiększa siłę.
Wpływ wibracji na aparat mięśniowy, to poprawa siły mięśniowej i prędkości ruchu. Potwierdza to eksperyment przeprowadzony na bokserach, u których po pięciu powtórzeniach jednominutowych wibracji, przyłożonych miejscowo, stwierdzono poprawę siły mięśniowej. Efekty te mogą być bardziej długotrwałe w przypadku stosowania wibracji o bardziej szerokim polu działania. Te obserwacje mogą sugerować, iż wibracje wywołują odpowiedź neurogenną o krótszym lub dłuższym czasie działania, powodując aktywację receptorów włókien mięśniowych.
Wspomaganie treningu – czyli wibroterapia i jej wpływ na siłę mięśniową, testosteron, hormon wzrostu i kortyzol.
Intensywne ćwiczenia fizyczne tj. jak 60-sekundowe skoki, ćwiczenia beztlenowe, podnoszenie ciężarów, wywołują szybkie reakcje hormonalne. Istnieje powiązanie pomiędzy poziomem hormonów we krwi, a wysiłkami o krótkim czasie działania. Biegacze o dużej sile eksplozywnej i wynikach w sprincie, mają wyższy poziom testosteronu. Celem wymienionego wcześniej badania było wyjaśnienie, jak wibracje wpływają na odpowiedź hormonalną organizmu u wytrenowanych mężczyzn i jak korelują ze sprawnością mięśniową?
Mięśnie pod lupą – ocena wpływu wibracji.
W badaniu [1] wzięli udział młodzi mężczyźni, którzy uczestniczyli w programie treningowym, trzy razy w tygodniu. Badanym pobrano krew, przeprowadzono test skoczności, siły mięśniowej oraz badanie elektromiograficzne prostowników uda, po dziesięcio- minutowych sesjach wibracyjnych całego ciała. W badaniu zastosowano dziesięć cyklów wibracji o niskich częstotliwościach, trwających 60 sekund, przeplatanych 60 sekundowym wypoczynkiem.
Bliżej rekordu. Wibracyjny „doping”?
Wibracje całego ciała spowodowały znaczny wzrost poziomu testosteronu we krwi i hormonu wzrostu, a poziom kortyzolu po terapii wibracyjnej zdecydowanie się zmniejszył. Dodatkowo stwierdzono wzrost siły mięśniowej i poprawę skoczności. Można więc wnioskować, że działanie treningu wibracyjnego jest podobne do treningu siłowo-skocznościowego. Zwiększenie mocy eksplozywnej mogło być wywołane zwiększeniem synchronizacji jednostek motorycznych lub poprawioną koordynacją synergicznych mięśni i zwiększonym hamowaniem antagonistów.
Sprawne ciało. Spokojna głowa.
Obniżenie poziomu kortyzolu w omawianych wynikach badań może świadczyć o tym, iż stosownie wibracji nie jest czynnikiem stresogennym, a wręcz przeciwnie, działającym regeneracyjnie.
Szczypta endokrynologii – trzy „sportowe” hormony.
Testosteron to steryd anaboliczny, powodujący zwiększenie siły mięśniowej, objętości i wytrzymałości mięśni i układu kostnego. Dzięki jego działaniu, mięśnie łatwiej adaptują się do wysiłku i mają lepszą zdolność regeneracji. Prawidłowy poziom testosteronu oddziaływuje na psychikę sportowca, utrzymując odpowiedni poziom motywacji.
Hormon wzrostu – wydzielany z największą częstotliwością po zaśnięciu, ma zdolność wpływania na wzrost objętości i masy mięśni, stymuluje wzrost kości i układ immunologiczny.
Kortyzol – to hormon stresu, wywierający wieloraki wpływ na metabolizm człowieka, ma wpływ na gospodarkę białkową (osłabienie mięśni), węglowodanową (zaburza tolerancję glukozy), tłuszczową (otyłość) oraz wodno-elektrolitową.
Źródła:
1. Carmelo Bosco C, Iacovelli M, Tsarpela O, Cardinale M, Bonifazi M, Tihanyi J, Viru M, Lorenzo A,Viru A Hormonal responses to whole-body vibration in men. European Journal of Applied Physiology 81,6: 449–454
2. https://www.turbosquid.com/3d-models/3d-running-man-muscles-anatomy-1236288
A co z kobietami? Czy u kobiet też się zwiększa poziom testosteronu? Jak wibroterapia wpływa na układ hormonalny kobiety?
Przytoczone w artykule badania potwierdzają wpływ wibracji na wzrost testosteronu u mężczyzn, a wynika to z faktu, iż poziom testosteronu u mężczyzn jest znacznie wyższy niż u kobiet. W przypadku testosteronu u kobiet też prowdopobodnie nastąpi jego wzrost, jednak ze względu na jego znikome ilości będzie to mało istotne statystycznie. Z kolei w przypadku hormonu wzrostu i kortyzolu wpływ wibracji na ich poziom będzie podobny zarówno u mężczyzn jak i u kobiet.
Oprócz tego zauważono pozytywny wpływ wibroterapii na otyłość, cellulit i osteoporozę u kobiet. Wprawdzie w badaniach nie wskazano bezpośredniego wpływu wibracji na żeńskie hormony: estrogen i progesteron, ale zauważono zmniejszenie otyłości, cellulitu i zmian osteoporotycznych, za które odpowiadają między innymi zmiany hormonalne: dotyczące spadku estrogenów i progesteronu.
Zachęcam do przeczytania artykułów:
https://www.wibroterapia.com/wibroterapia-kontra-cellulit/
https://www.wibroterapia.com/osteoporoza-gdzie-sa-moje-kosci/