Fizykoterapia jest obszernym działem najróżniejszych metod, które mają na celu zmniejszenie bólu czy przygotowanie Pacjenta do dalszej terapii. Bez fizykoterapii nie było by kompleksowej fizjoterapii. Dzisiaj w niemal każdej przychodni fizjoterapeutycznej możemy skorzystać z takich zabiegów jak światłoterapia, elektroterapia czy pole magnetyczne. Ale (niestety) nie wszyscy jeszcze znają niesamowite korzyści, jakie niosą ze sobą zabiegi wibroterapii dla naszego organizmu.

Zobaczcie, co w swoich badaniach opublikowanych w międzynarodowym Journal of Clinical Medicine udowodniła grupa polskich naukowców.

Wibroterapia zwana również terapią wibracyjną, jest rodzajem masażu mechanicznego, który polega na oddziaływaniu na ciało drgań mechanicznych o ściśle określonych parametrach. Ale na czym właściwie to oddziaływanie polega?

W trakcie projektu naukowego sprawdzono działanie trzydziestu zabiegów wibracyjnych na:

  • otłuszczenie ciała,
  • wskaźniki hematologiczne i reologiczne krwi, oraz
  • stężenie proteinogramu i fibrynogenu we krwi.

W badaniu wzięło udział 21 mężczyzn w wieku 60–70 lat (średni wiek 65,3 ± 2,7), którzy zostali losowo przypisani do grupy z wykorzystaniem wibroterapii oraz do grupy kontrolnej (bez żadnych zabiegów).
Pierwsza grupa brała udział w zabiegach na urządzeniach generujących mechaniczne drgania oscylacyjno-cykloidalne.

Nagranie pokazuje efekt wibracji niewidoczny gołym okiem. Kamera zarejestrowała obraz w 1000 klatek na sekundę.

Jaki był wynik badania efektów wibroterapii?

Trzymiesięczne stosowanie wibroterapii wpłynęło korzystnie na średnie stężenie fibrynogenu w badanej grupie oraz spowodowało obniżenie zawartości tkanki tłuszczowej w organizmie, masy ciała i BMI.

Uzyskane wyniki są szczególnie ważne, gdyż poziom fibrynogenu jest niezależnym czynnikiem ryzyka sercowo-naczyniowego i stale poszukuje się metod terapeutycznych, które mogłyby obniżyć jego chronicznie za wysokie stężenie w organizmie bez efektów ubocznych.

Źródło: © Shutterstock

Poziom fibrynogenu – dlaczego jest ważny?

Fibrynogen to białko biorące udział w procesie krzepnięcia krwi. Podwyższony poziom fibrynogenu jest niebezpieczny, gdyż jest niezależnym czynnikiem ryzyka choroby wieńcowej, zawału serca oraz choroby zakrzepowo-zatorowej. Na grafice pokazano w obrazowy sposób efekt podniesionego poziomu fibrynogenu.

Czy to odczuwalny efekt?

W tym momencie dochodzimy do sedna problemu z jakim mierzą się lekarze na całym świecie – profilaktyki. Efektu podniesionego poziomu fibrynogenu nie czuć, tak samo jak zazwyczaj nie odczuwamy podwyższonego ciśnienia czy podniesionego poziomu cholesterolu. Zakładamy, że skoro nie mamy wyraźnych objawów to nie ma powodu do niepokoju. Tymczasem jedynie regularne dbanie o stan zdrowia poprzez odpowiednią dietę, aktywność fizyczną czy chociażby zabiegi takie jak wibroterapia może nas uchronić przed nieodwracalnymi zmianami w organizmie.

Wibroterapia, jak udowodniono w opisywanym badaniu naukowym, jest w stanie w istotny sposób redukować poziom fibrynogenu. Ma też pozytywny wpływ na inny niezwykle ważny związek w naszym organizmie – tlenek azotu (czytaj więcej na ten temat: link). Polscy naukowcy po raz kolejny obalili popularny mit o „magicznej wibracji”. Odpowiednio ukierunkowana wibracja medyczna rzeczywiście może „działać cuda” – co więcej nie trzeba w nią wierzyć aby działała. Pokazują to w dobitny sposób wyniki badania.

Wibroterapia w Twoim domu

Poznaj modułowy system Vitberg do wibroterapii, który wykorzystują naukowcy w swoich badaniach

Dowiedz się więcej

Więcej o metodologii badania (dla dociekliwych)

U wszystkich pacjentów dwukrotnie wykonano: ocenę otłuszczenia ciała metodą bioimpedancji, morfologię krwi za pomocą analizatora hematologicznego oraz agregację erytrocytów za pomocą laserowo-optycznego rotacyjnego analizatora krwinek czerwonych ; natomiast całkowite stężenie białka osocza i fibrynogenu określono odpowiednio metodami biuretowymi i spektrofotometrycznymi. W celu porównania wpływu wibroterapii na zmiany analizowanych zmiennych zastosowano analizę wariancji (ANOVA) lub test Wilcoxona. Po zastosowaniu trzydziestu zabiegów wibracyjnych w grupie poddanej wibracjom potwierdzono istotny spadek parametrów otłuszczenia ciała: (∆BM: -2,7 ± 2,0; p = 0,002), BMI (∆BMI: -0,9 ± 0,7; p = 0,002), BF (∆BF: -2,5 ± 2,5; p = 0,013) i %BF (∆%BF: -2,0 ± 2,7; p = 0,041), a także w RBC (∆RBC: -0,1 ± 0,1; p = 0,035) . Nie potwierdzono jednak zmian w agregacji erytrocytów i proteinogramie. Stwierdzono, że po trzydziestu zabiegach z VG nastąpił istotny spadek poziomu fibrynogenu (∆ = -0,3 ± 0,3, p = 0,005).

Journal of Clinical Medicine

Czasopismo, w którym opublikowano wyniki badania posiada stosunkowo wysoki współczynnik wpływu (Impact Factor > 4) . Impact Factor to międzynarodowy miernik siły oddziaływania i prestiżu czasopism naukowych.
Tutaj przeczytasz pełny opis badania: link

Portal ma charakter informacyjno-edukacyjny. Dokładamy wszelkich starań, by informacje prezentowane w artykułach były zgodne z aktualnym stanem wiedzy medycznej oraz rzetelne, poparte źródłami naukowymi. Treści prezentowane na portalu nie mogą jednak zastąpić konsultacji lekarskiej i być podstawą do przeprowadzenia samodiagnozy.

Redakcja Wibroterapia.com

Jest nas kilkoro - więcej niż 5, ale mniej niż 10 :). Każdy z nas ma wiedzę i doświadczenie z zakresu fizjoterapii, rehabilitacji i medycyny. Chcemy, aby jak najwięcej ludzi dowiedziało się, jak wiele może zdziałać dobrego mechaniczny zdrowy bodziec - wibracja.----------------------------------
There are several of us - more than 5, but less than 10 :). Each of us has knowledge and experience in physiotherapy, rehabilitation and medicine. We want as many people as possible to learn how much good a mechanical healthy stimulus - vibration - can do.

Zobacz wszystkie posty
5 komentarzy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *