Obecnie coraz więcej osób zaczyna zdawać sobie sprawę ze skutków ubocznych stosowania leków przeciwbólowych. Jako że zażywanie ogólnodostępnych preparatów farmaceutycznych często odbija się na naszym samopoczuciu, zostaje nam poszukiwanie alternatywnych metod zwalczania bólu. W jaki sposób można skutecznie pokonać dolegliwości bólowe inaczej niż tabletką?
Gdy proszki, zamiast pomagać, szkodzą
Statystyki wykazują, że każdego roku Polacy wydają aż 1 mld złotych na niesteroidowe środki przeciwzapalne. Tak wysokie spożycie tego rodzaju farmaceutyków prowadzi do wzrostu liczby pacjentów oddziałów wewnętrznych, którzy borykają się z problemami związanymi z niepożądanym działaniem leków. Lekarze z Klinicznej Katedry Farmakologii Klinicznej Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie szacują, że niemal 20% kosztów leczenia stanowią powikłania po działaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jest to dowód na to, że cierpiący z bólu pacjenci często stosują tego rodzaju leki w sposób niekontrolowany. Jako że kwas acetylosalicylowy występuje w składzie 29 środków farmaceutycznych, zaś paracetamol zawierają aż 32 leki, zażywanie ich jednocześnie może mieć bardzo poważne powikłania zdrowotne. Starsze osoby powinny unikać stosowania paracetamolu, gdyż prowadzi on do astmy, zaś w przypadku przyjmowania aspiryny, nie wolno zażywać ibuprofenu, ponieważ preparat ten blokuje jej działanie. Bywa też, że dostępne w aptekach farmaceutyki okazują się nieskuteczne, ponieważ nie są w stanie dotrzeć precyzyjnie do ogniska stanu zapalnego. [2] [1]
Bezpieczne metody leczenia bólu
Te wszystkie czynniki pokazują, że o wiele rozsądniej jest korzystać z alternatywnych metod leczenia bólu. Najlepiej zgłosić się w tym celu do profesjonalnej poradni, gdzie lekarz zaleci nam nowoczesne zabiegi, które mają za zadanie przynieść ulgę w cierpieniu. Obecnie w specjalistycznych ośrodkach, ból leczy się m.in. za pomocą laseroterapii, ultradźwięków, neurostymulacji i relaksacji. [3] Oto, jak działają poszczególne zabiegi:
Ultradźwięki
Terapia ultradźwiękami polega na rozpraszaniu źródła bólu za pomocą wiązki fal dźwiękowych o wysokiej częstotliwości. Fale wnikają w ciało chorego i czasowo lub na stałe uszkadzają włókna nerwowe, blokując jednocześnie funkcje komórek, które są zaangażowane w stan zapalny. Poprawa z reguły postępuje już po ok. 10 zabiegach.
Laseroterapia
Leczenie biostymulacyjnym laserem polega na omiataniu chorych partii ciała promieniem światła. Sam zabieg trwa niespełna kilka minut. Okazuje się pomocny w różnego rodzaju bólach głowy i dolegliwościach reumatycznych.
Neurostymulacja
To najnowocześniejsza metoda walki z bólem. Polega na czasowym wprowadzeniu w okolice rdzenia kręgowego pacjenta specjalnych elektrod (przy znieczuleniu miejscowym). Narzędzia te drażnią prądem o niewielkim natężeniu cały nerw, pobudzając go do działania. Dzięki temu są w stanie uśmierzyć wszelkie nerwobóle, dyskopatie i bóle mięśniowe. Co ważne, metoda ta jest obecnie refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Relaksacja
Stosowanie różnych technik relaksacyjnych ma za zadanie zmniejszyć aktywność układu nerwowego poprzez obniżenie poziomu stresu. Dzięki rozluźnieniu mięśni, pozbyciu się napięcia i rozdrażnienia, odczucia bólowe ulegają złagodzeniu. Relaksację można przeprowadzać samodzielnie w domowym zaciszu albo w asyście psychologa. Jak dowodzą badania naukowe, tego rodzaju metoda obniża poziom natężenia bólu przewlekłego oraz poprawia adaptacyjne strategie radzenia sobie z cierpieniem. [4]
Wibroterapia - skutecznie na ból
Wibroterapia jest potwierdzoną naukowo metodą walki z bólem, również chronicznym. Powoduje redukcję bólu, w sposób zgodny z naturą.
Dowiedz się więcejWibroterapia i przeciwbólowa moc nowoczesnych zabiegów
Jak widać, tabletki nie są naszym jedynym sprzymierzeńcem w walce z bólem. Aby odczuć ulgę, bez uszczerbku na zdrowiu, warto skorzystać z zabiegów ultradźwiękami, neurostymulacji, laseroterapii czy spróbować sprawdzonych technik relaksacyjnych. Można również skorzystać z wibroterapii, która za pomocą nowoczesnych urządzeń skutecznie uśmierza dolegliwości bólowe. Dzięki temu unikniemy niebezpiecznych powikłań, wynikających ze stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych a nasza wątroba nie będzie niepotrzebnie obciążana.
Źródła:
- URL: www.niebolsie.pl [dostęp: 2018-01-20]
- URL: www.oczymlekarze.pl [dostęp: 2018-01-20]
- URL: www.rynekzdrowia.pl [dostęp: 2018-01-20]
- Brownstein A (2007): Naturalna terapia bólu kręgosłupa: współdziałanie ciała i umysłu o dowiedzionej skuteczności, Wydawnictwo Książka i Wiedza.