Nieodpowiedni styl życia, a zwłaszcza zachowania żywieniowe są ściśle powiązane z zachorowalnością na wiele chorób cywilizacyjnych. Co za tym idzie również z poziomem śmiertelności. Jak się odżywiać, aby żyć dłużej i cieszyć się zdrowiem?
Jak jesz, tak żyjesz. Odżywiasz się, czy tylko jesz?
U osób starszych nawyki żywieniowe często odbiegają od właściwych wzorców i są przyczyną rozwijających się w tej grupie chorób dietozależnych i niedożywienia. Prowadzone badania wskazują, że szybkość starzenia się jest dodatnio skorelowana z gorszym stanem odżywienia – zarówno wśród pacjentów przebywających w szpitalach jak i zamieszkałych w środowisku domowym. Co więcej, osoby aktywne życiowo, bardziej zwracają uwagę na sposób żywienia się, lepiej dobierając produkty żywnościowe w przeciwieństwie do osób mało aktywnych życiowo, deklarujących małą wiedzę na temat właściwego odżywiania. Ciekawą obserwacją jest to, iż dla osób aktywnych żywienie kojarzy się z dbałością o zdrowie, podczas gdy dla osób nieaktywnych, jedzenie jest tylko czynnością zaspokajającą głód [1].
Motto dojrzałości.
Nie bez przyczyny jedna z zasad, opublikowanych wraz z Piramidą Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym brzmi:
Bądź codziennie aktywny fizycznie i umysłowo. Angażuj się w każdą działalność społeczną, która daje Ci satysfakcję. Angażuj się w utrzymanie kontaktów rodzinnych i społecznych. Nie izoluj się.
Zdrowa piramida.
Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym [2], to opracowany graficznie (na wzór piramidy), zespół zasad właściwego odżywiania się wraz z opisem, który w prosty sposób uczy, jak właściwie komponować posiłki i co jeszcze jest istotne w utrzymaniu zdrowia i dobrego samopoczucia. Podstawą piramidy jest codzienna aktywność fizyczna (co najmniej 30 – 45 minut dziennie). Taki styl życia połączony z odpowiednim żywieniem, pozwoli uniknąć wielu chorób metabolicznych oraz zachować sprawność życiową przez długie lata. Niedawno opublikowana Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym, jest odpowiedzią na idee Światowej Organizacji Zdrowia (WHO): „Mniej cukru, soli i tłuszczu, więcej błonnika”.
Twoja osobista zdrowa piramida. Z dietetykiem za „pan brat”.
Należy jednak pamiętać, że osoby w wieku starszym, cierpią niejednokrotnie na różne schorzenia i wymagają indywidualnych zaleceń żywieniowych. Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym, to przewodnik zdrowego stylu życia, zapobiegający ryzyku wystąpienia nadwagi, otyłości i chorób dietozależnych.
Zasady zdrowego żywienia – Dekalog.
Zapoznajmy się Dekalogiem Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej dla osób w wieku starszym. To 10 praktycznych i uniwersalnych zasad, których przestrzeganie należy oczywiście zweryfikować, jeżeli cierpimy na choroby przewlekłe, czy alergie.
- Spożywaj posiłki regularnie (5–6, co 2–3 godziny). Pamiętaj o piciu płynów, co najmniej 2 l dziennie.
- Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i co najmniej połowę tego, co jesz. Częściowo – 1-2 porcje – możesz zastąpić sokami (200-400 ml).
- Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
- Codziennie spożywaj produkty mleczne – głównie fermentowane (jogurty, kefiry) – co najmniej 3 duże szklanki. Możesz częściowo zastąpić je serami.
- Jedz ryby, jaja, chude mięso i nasiona roślin strączkowych. Wybieraj oleje roślinne. Ograniczaj spożycie mięsa czerwonego, przetworzonych produktów mięsnych i tłuszczów zwierzęcych.
- Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami). Unikaj picia napojów słodzonych.
- Kupuj produkty z niską zawartością soli i nie dosalaj potraw. Używaj ziół ( także ich mieszanek)– estragon, tymianek, rozmaryn, bazylia, oregano i lubczyk, mają cenne składniki i poprawiają smak.
- Nie spożywaj alkoholu lub zachowaj umiar w jego ilości.
- Pamiętaj o codziennej suplementacji diety witaminą D (2000 j.m./dobę).
- Bądź codziennie aktywny fizycznie i umysłowo. Angażuj się w każdą działalność społeczną, która daje Ci satysfakcję.
Kolejnych 10 praktycznych zaleceń żywieniowych i stylu życia dla osób w wieku starszym.
Jeżeli wymieniony wcześniej Dekalog to za mało, prezentujemy kolejne 10 praktycznych zaleceń dla seniorów:
- Posiłki powinny być urozmaicone, małe objętościowo i świeżo przygotowane. Przynajmniej jeden posiłek w ciągu dnia powinien być ciepły.
- Należy pić płyny dość często, małymi łykami, nawet wtedy, kiedy nie odczuwa się pragnienia. Zapobiega to odwodnieniu organizmu.
- Warzywa i owoce, jeśli nie są dobrze tolerowane, można spożywać rozdrobnione, przetarte lub w postaci soków.
- Dla osób mających problem z gryzieniem lub połykaniem, należy przygotowywać posiłki półpłynne lub płynne. Wówczas powinno się rozrzedzać posiłki dodaniem odpowiedniej ilości płynów.
- Stosowanie świeżych lub suszonych ziół do przyprawiania potraw, pozwala na ograniczenie dodatku soli oraz zwiększa atrakcyjność smakowo-zapachową i wizualną posiłków.
- Wraz z wiekiem istnieje duże ryzyko niedoboru witamin i składników mineralnych. Konieczne jest codzienne zażywanie witaminy D (2000 j.m./dobę), a w przypadku innych suplementów – tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.
- Uważaj, co jesz, gdy zażywasz leki. Istnieje możliwość groźnych interakcji pomiędzy żywnością, suplementami diety a zażywanymi lekami – sprawdź to (przeczytaj ulotkę o leku, zapytaj lekarza). Leki zawsze popijaj wodą.
- Jeśli zachodzi potrzeba zmiany dotychczasowego sposobu żywienia, to należy to robić powoli, stopniowo.
- Dbaj o codzienną aktywność fizyczną. Nawet gimnastyka na krześle lub w obrębie łóżka (wykonywana samodzielnie lub z pomocą innych osób), przynosi wymierne korzyści zdrowotne.
- Angażuj się w utrzymanie kontaktów rodzinnych i społecznych. Nie izoluj się.
Senior XXI wieku…
Przeczytaj, jak wibroterapia i trening wibracyjny wspomagają wysiłki w utrzymaniu dobrej kondycji fizycznej i wspomagają leczenie, np. sarkopenii. Obejrzyj film o tym, jak wszechstronnie aktywny senior, umiejętnie wykorzystuje zdobycze nauki i techniki w zachowaniu swojej sprawności i samodzielności oraz atrakcyjności społecznej.
Źródła:
1. Jędrusek-Golińska A, Szymandera-Buszka K, Waszkowiak K, Goliński M, Jędrzejowska E. Postawy osób starszych z terenu wielkopolski wobec żywności funkcjonalnej w zależności od ich aktywności życiowej– badania pilotażowe. J. Agribus. Rural Dev., 4(38), 685–694.
2.URL: https://ncez.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/piramida-zdrowego-zywienia-i-aktywnosci-fizycznej-dla-osob-w-wieku-starszym [dostęp:17.05.2018]